Yağlı ciltler için 5 bakım önerisi

Yağlı ciltler için 5 bakım önerisi
Tarih : Yorum Yap

Yağlı ciltle baş etmek sanıldığı kadar zor değil. Bu cilt bakım tüyolarıyla yağlı cilt probleminin önüne geçebilirsiniz.

En rahatsız edici güzellik problemlerinden birisi çok yağlı cilttir. Eğer bu problemden muzdaripseniz, günün başında yada ortasında parlak ve yağlı olan cildinizle başa çıkmakta zorlanıyorsunuz demektir. Cildimiz en iyi hali ile görünmek için yağa ihtiyaç duysa da, fazla yağlı cilt son derece rahatsız edici olabilir. Neyse ki biraz dikkat ederek bu görünümü önleyebilirsiniz.

Neden yağlı bir cildiniz var?

Yağlı cilde birkaç faktör sebep olabilir. Bunlardan biri genlerdir. Hormonal değişiklikler yanlış ürün kullanımı da yağlı cilde sebep olabilir. Bir diğer faktör de hava şartlarıdır. Sıcak ve nemli havalarda cildinizi yapışkan hissedebilir, kaygan ve parlak göründüğünü fark edebilirsiniz.


Ne yapmalı?

Yağlı ciltle ilgili akılda tutulması gereken en önemli şeylerden biri fazla temizlememek ve ovmamak gerektiğidir. Yağlı cilde mümkün olduğunca nazik davranılmalıdır. Losyon ve krem seçerken özel ürünlere yönelinmelidir. Makyaj ürünlerinde ise mineral olanlar tercih edilmelidir.

Bakım rutini

1. Günde iki kez temizleyin: Nazik temizleyicinizin yeterince güçlü olduğunu hissetmiyorsanız, salisilik asit veya glikolik asit içeren bir temizleyici kullanabilirsiniz. Sert ve cildinizin aşınmasına sebep olacak hareketlerde bulunmayın. Söz konusu yağlı cilt olduğunda, jel ve köpük ürünler tercih edilmelidir.

2. Yatıştırıcı kullanın: Cildiniz eğer yıkadıktan ve temizledikten sonra bile yağlı görünüyorsa, yüzünüz için yatıştırıcı toniklerden kullanabilirsiniz. Alkol bazlı ürünlerden kaçının.

3. İhtiyaç duydukça nemlendirici kullanın: Yağlı cilde sahip insanların nemlendirici kullanmaması gerektiği popüler ama yanlış bir bilgidir.Yapmanız gereken kremi tüm yüzünüze sürmek yerine, yağlı değil kuru bölgelere uygulamak. Krem seçiminde yağsız ürünler tercih edin.

4. Yağsız güneş kremi kullanın: Sırf yağlı cildiniz var diye güneş kremi kullanmaktan vazgeçmemelisiniz. Gözenekleri tıkamayan ve yağsız olan jel ürünleri tercih edebilirsiniz.

5. Haftada bir kil maskesi yapın: Kil, cildinizi yağdan arındırır ve harika bir görünüm kazanmasını sağlar.