URFA SİYASETİ’NİN HIZLI DÖNENLERİ

URFA SİYASETİ’NİN HIZLI DÖNENLERİ
Tarih : Yorum Yap

31 Mart yerel seçimlerinde partilerin adaylarını belirledikten önce ve sonra bazı aşiretler ortada dönmeye devam ediyor.

Siyasi partiler ve adaylar bir amaç uğruna yola çıkmış çalışma ve mücadelelerini veriyorlar. Her partinin kendi tüzüğü ve görüşüne yakın adaylarla çalışmalarına bu çerçevede devam ediyor .

Ama en ilginç çalışma yine bizim Urfa’da faliyet gösteren Stk ve Aşiretlerde !

Eskiden Televizyon,Radyo,Gazete ve haber sitelerinin olmadığı Urfada seçim dönemleri nasıl geçerdi?

Adaylar  özellikle 1960 sonrasında paket oy gözüyle baktığı Aşiretleri keşfettiğinde işleri çok kolay olmuştu. Her seçim dönemi o Aşiretin liderine gider varsa projesi anlatır vaadlerini verir anlaşır. O Aşiretin reiside o Adaya paket oy çıkarırdı.

Eskiden bir çizgi,karakter ve samimiyet vardı Tek bir adaya söz verilir ve gereği yerine getirilirdi.

Peki ya şimdi; Bir STK Başkanı Veya Aşiretin Sözde lideri Akparti’de kameralar önünde biz ailece buradayız mesajı veriyor 2 saat sonra Saadet partisinin adayının yanında olduğu haberi geliyor.

Son 20 günde sosyal medya ve yerel televizyonlarda izlediğiniz gibi Bir Aşiret bir hafta içinde Her iki partiyede katılım sağladı. Sadece bir Aşiret demek haksızlık olur bunun en az 20 örneği mevcut.

Akparti eski vekillerinden bir isme Bu  partilere katılım sağlayan Aşiretlerin bir getirisi varmı neden önemseniyor diye sorduğumda ; Hiç bir getirileri yok hatta katılım sağladıklarında referans gösterdikleri köylerde etkisiz eleman olduklarını Aldığımız oylarda gördük  Ama gelin görünkü Urfa’da işler bu şekilde yürüyor gelmeyin,katılmayın diyemiyoruz demişti.

Benden Bazı sözde STK ve Ailelere Bir tavsiye ; YAVAŞ DÖNÜN YETİŞEMİYORUZ.

 

 

 

 

 

İlk yorumu siz yazın