PINARBAŞINDAN SU KESİNTİLERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

PINARBAŞINDAN SU KESİNTİLERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Tarih : Yorum Yap

Başkan Pınarbaşı, “Öncelikle vatandaşlarımıza şunu belirtmek istiyorum; Su hizmeti Büyükşehir Belediyeleri Yasası gereği bu kuruma verilmiştir. Yani, su tahsilatını Büyükşehir Belediyesi yapmakta, devletimiz su ile ilgili hizmetleri yerine getirmesi için ödeneği ilçe belediyesine değil büyükşehire vermektedir. Ama bu demek değildir ki biz yaşanan sıkıntıya seyirci kalıyoruz. Benim görev alanıma girsin girmesin konunun takipçisi olmak görevimizdir” dedi.

Gösterdikleri duyarlılığa rağmen başta su olmak üzere yine görev alanlarına girmeyen elektrik kesintileri, ana cadde ve yolların yapımı ve onarımı, sebze hali, kanalizasyon ve otopark gibi i birçok konuda kendilerine haksız eleştirilerde bulunulduğunu ifade eden Başkan Pınarbaşı, bu sorunların çözümü için yaptıkları çalışmaları da anlattı.

Başkan Pınarbaşı, yol konusunda üzerlerine düşen yerlerde görevlerini yaptıklarını, elektrik konusunun sadece Birecik’in değil tüm Şanlıurfa’nın sorunu olduğunu ifade ederek, susuzluk iddialarını da şöyle yanıtladı.

“Büyükşehir Belediyemizin su ile ilgili yaşanan sorunları çözmesi için ŞUSKİ yetkilileri ile sürekli irtibat halindeyiz. Asında ilçemizde susuzluk yok. Biz Fırat’ın kenarındayız. Su akıyor, biz bakmıyoruz, bu sudan faydalanıyoruz. Son zamanlarda oldukça fazla şikayet konusu olan su için gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Yalnız bu sorun susuzluktan kaynaklanmıyor, şebekelerin 35 yıllık olması ve randımanlı olmamasından kaynaklanıyor. Doğalgaz çalışmaları nedeniyle ağır tonajlı araçlar geçtiğinde bile su şebekelerinde patlamalar olabiliyor. Yalnız Birecik’te yaşanan değil her yerde yaşanan birşey olduğunu vatandaşımızın bilmesi lazım. Suyun yönetimi sorumluluğu,  arızanın, patlakların giderilmesi su parasının tahsilatını yapan Büyükşehir belediyesine aittir. Bu konuda ilçe belediyelerinin en küçük müdahale şansı olmuyor.”

Başkan Pınarbaşı, 55 milyon TL ihale bedelli Su Arıtma Tesisinin temelinin atıldığını anımsatarak, şöyle devam etti;

“Bununla birlikte şebekelerin yenilenmesi için de proje hazırlandı. Hem arıtma tesisi faaliyete geçip hem de şebekeler yenilendiğinde vatandaşımızın su diye bir derdi kalmayacak. Oysa mevcut durumda 40 yıl öncesinin su şebekesi ile bu şehri artık idare edemezsiniz. Borulardaki patlamalar, çatlamalar, çürümeler büyük sıkıntı yaratıyor.  Bizim 150 bin 200 bin nüfuslu bir şehre yetecek kadar suyumuz var. Ancak, su fazla açıldığı zaman oluşan tazyik nedeniyle borular hasar görüyor. Bu nedenle suyu kuvvetli açamıyorlar.   Bu nedenle de bazı noktalara yeterince su çıkmıyor.”

BİZDEN ÖNCE KOVALARLA SU TAŞINIYORDU

Göreve geldikleri 2009 yılında halkın bidonlarla su taşıdığını anımsatan Başkan Pınarbaşı, “Şimdi Allaha şükür biz geldikten sonra kimse evine su taşıma mecburiyetinde kalmadı. Zaman zaman da boru patlakları oluyor. Ancak, bu sürekli değil. Bayramdan önce de yine bir boru patladığı oldu, giderilmesi için ekiplerimiz gece gündüz ŞUSKİ ile görüşme ve vatandaşımızın sorununu çözme çabasındaydı” dedi.
Başkan Pınarbaşı, su arıtma tesisi ve şebeke yenileme çalışmaları konusunu yakından takip ettiklerini sözlerine ekledi.