‘Peygamberler şehri’ olan Şanlıurfa’da sonbahar güzelliği

‘Peygamberler şehri’ olan Şanlıurfa’da sonbahar güzelliği
Tarih : Yorum Yap

‘Peygamberler şehri’ olarak nitelendirilen Şanlıurfa’da, Hazreti İbrahim’in doğup büyüdüğü ve dönemin hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen tarihi Balıklıgöl, sonbahar mevsiminde ziyaretçilere görsel şölen sunuyor.

Üç semavi dinin mensupları için kutsal kabul edilen ve dünyanın ‘en büyük doğal akvaryumu’ olarak adlandırılan Balıklıgöl, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından alt ve üstyapı çalışmalarının ardından yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan kutsal mekanda, valilik tarafından kurulan sistem aracılığıyla her gün namaz vakitlerinden önce Kur’an-ı Kerim, diğer zamanlarda ise ney dinletisi yayınlanıyor.

Yılın her döneminde yoğunluk yaşanan tarihi alanda turistler, göldeki kutsal kabul edilen balıklara yem atıyor, yerleşkedeki mekanları ziyaret ediyor. Buradan Urfa Kalesi’ne çıkan konuklar, tarihi ve yeni yapıların iç içe olduğu kenti kuş bakışı seyretme imkanı buluyor. Kalenin eteğindeki doğal mağaralarda oluşturulan restoranlarda, yöresel kahve ‘mırra‘ ya da kendine has lezzetiyle menengiç kahvesini yudumlayarak yorgunluk atan turistler, tarihi çarşı ve hanlarda geçmişe yolculuk yapıyor.

Kentle özdeşleşen ve üç ilahi dinin atası kabul edilen Hazreti İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak bilinen Balıklıgöl, hikayesiyle de insanları etkiliyor. Sonbaharda oluşturduğu renk cümbüşüyle ziyaretçilerini karşılayan Balıklıgöl, ışıklandırma sistemiyle de geceleri ziyaretçilerine ayrı bir görsel güzellik sunuyor. Yerli ve yabancı turistler, yerleşkedeki bir diğer önemli yer olan Aynzeliha Gölü‘nde, sandal keyfi yapmayı da ihmal etmiyor.