HİLVAN’DA PETROL ARAMA ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

HİLVAN’DA PETROL ARAMA ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR
Tarih : Yorum Yap

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde petrol ve kaya gazı arama çalışmaları başlıyor.

2019 yılının baharında kazı çalışmalarının başlanması öngörülen çalışmalara ODTÜ üniversitesi yaptığı bilemsel çalışmaların etkili olduğu belirtiliyor.

TPAO,Odtü ve yabancı bir firmanın işbirliğiyle yapılacak petrol arama çalışmaları tamamen bilimsel yürütüleceği doğaya hiç bir zarar vermeden ilerliyeceği belirtildi.

ODTÜ araştırma vakfından yapılan açıklamada;  Hatayın karşı yakasından tutunda urfanın sınır boyu devam eden ve gürcistana kadar gelen hatta petrol kaynarken bütün komşularımız petrol çıkarıp işlemesini yaparken türkiyede olmadığını hiç kimse bize anlatmasın.

Yaptığımız toprak analizleri ve deneysel sonuçlarda petrol kalıntıları mevcut TPAO destekliyor en kısa zamanda çalışmalara başlıyacağız.

Önce yerini tespit edip ondan sonra sondaj çalışmalarına başlayacağız tamamen teknolojik donanımlı makinalar kullanılacak.

Eğer petrole veya kaya gazına ulaşırsak bunların işlemesi için Hilvanda kurulacak Tesislerde yaklaşık 1.000 kişinin istihdam edilmesini öngörüyoruz ülke ve şehir ekonomisine katkısını anlatmamıza gerek bile yok, açıklamasını yaptı.